Już od 4 czerwca 2018 roku wprowadzona zostanie nowelizacja przepisów dotyczących prawa jazdy, będą one następujące:

 

 

1. 24 miesięczny okres próbny

Przez pierwsze 8 miesięcy świeżo upieczonych kierowców będą obowiązywały ograniczenia prędkości, do 50km/h w terenie zabudowanym, 80km/h poza terenem zabudowanym oraz 100km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W okresie tym kierowcy będą również zobowiązani do jazdy z naklejonym na szybę zielonym liściem(przepis ten widnieje już od 2016 roku). Kierowcy w okresie ww 8 miesięcy ponadto nie będą mogli pracować zawodowo jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu

Podczas całego okresu 24 miesięcy, kierowca będzie mógł popełnić maksymalnie dwa wykroczenia drogowe, jeśli kierowca wykona trzy wykroczenia, lub popełni przestępstwo drogowe, starosta cofnie nadane uprawnienia.

 

2. Dodatkowe szkolenia

Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty odebrania dokumentu, każdy z kierowców będzie musiał przejść 2 godzinny kurs teoretyczny w WORD. W okresie tym, nowi kierowcy będą musieli także odbyć Praktyczny kurs w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.

 

 

3. Obostrzenia dotyczące wszystkich kierowców

Po przekroczeniu limitu 24 punktów, kierowcy nie będą już kierowani na powtórny egzamin. Skierowani natomiast zostaną na 28 godzinny kurs reedukacyjny, będą również musieli postarać się o uzyskanie stosowanego zaświadczenia od psychologa.

Po wypełnieniu powyższych warunków kierowca nie straci uprawnień, trafi on jednak pod 5 letnią kuratelę starosty, jeśli w ciągu tych 5 lat ponownie przekroczy dozwolony limit punktów, wtedy uprawnienia jego zostaną cofnięte.

Ad. Warto podkreślić również, że obostrzenia te dotyczyć będą też kierowców, którzy stracili uprawnienia i zdali egzamin ponownie!

Artykuł dodał:

Portret autora wpisu
Mikołaj Kryczka